Záskalie

Záskalie Záskalie

Pár slov o obci

Neviete sa rozhodnúť, ktorú tiesňavu by ste videli radšej? Nevyberajte si a navštívte obe - cestou do Záskalia Manínsku a cestou z neho do Kostolca alebo Vrchteplej Kostoleckú. V prvej zažijete prechod cez ani nie štyri metre širokú úžinu, druhá vás možno zláka vyskúšať si horolezectvo.

Bizarné skalné útvary Manínskej a Kostoleckej tiesňavy sú lákadlom tak pre obdivovateľov obrazov namaľovaných prírodou do vápencových hornín, ako aj pre aktívnych turistov a horolezcov, ktorí túžia každý centimeter tejto krásy okúsiť na vlastnej koži. Predovšetkým skalný previs v Kostoleckej tiesňave, ktorý je jedným z najväčších skalných previsov na Slovensku, patrí k najvyhľadávanejším horolezeckým či skalolezeckým terénom.

Priamo v Záskalá sa darí aj horolezeckej škole, ktorej absolventi často overujú svoje vedomosti a zručnosti na strmých skalách oboch tiesňav - samozrejme pod odborným dohľadom. Na pamiatku obetí tohto náročného športu vznikol v Manínskej tiesňave symbolický cintorín tých, ktorí podcenili príkre skalné steny a precenili svoje sily.

Krása a tajomnosť tiesňav inšpirovali aj režisérov celovečerných filmov Jánošík, Perinbaba, Pehavý Max a strašidlá, Pacho, hybský zbojník, Vlčie diery a Keby som mal pušku. Niektoré scény týchto filmov boli natočené práve v tomto prostredí.

Kontaktné údaje

Obecný úrad Záskalie
Záskalie 33
017 05 Považská Bystrica

https://zaskalie.webnode.sk/

Prihláste sa na odber noviniek

Budete vždy vidieť, čo sa deje. Novinky Vám budeme zasielať max. raz týždenne.
V prípade potreby sa z odberu môžete kedykoľvek odhlásiť.


Členské organizácie

Mestá, obce, firmy a organizácie, ktorým záleží na lepšom Hornom Považí.


Dovolenka na Slovensku - Dobrý nápad Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky